Login

Gallup Sun

Tuesday, Dec 12th

Last update06:34:42 PM GMT

You are here: Sports Scoreboard Sports Scores

Sports Scores

E-mail Print PDF

Sept. 9, Saturday

Canyon de Chelly Invite

GHS CC- Girls finished 4th with 116 points. Jessica Ramirez placed third at 21:09, Katelyn Thompson was 22nd in 24:24, Celine Nez was 30th in 25:24, Hunter Livingston was 37th in 26:32,Cearra Williams was 41st 27:04, Vanessa Gorman was 42nd in 27:08. and Cherianna Bennett was 43rd in 27:14.

Boys were sixth place with 155 points. Demetri Begay placed 17th in 18:45.46, Shawn McCraith was 29th in 19:40, Brandon James was 34th in 19:54, Ilijah Lester was 39th in 20:19, Wacey Begay was 41st in 20:43, Dustin Long was 43rd in 20:58, and Rylie Begay was 45th in 21:05.

GHS VB 3, Aztec 0

RCHS BS 2, Desert Christian 0

RCHS BS 5, Holbrook 0

WHS VB 1, Grants 3

Sept. 12, Tuesday

RCHS BS 6, Gallup 0

GHS GS 1, Rehoboth 0

GHS VB 3, Shiprock 2

Sept. 13, Wednesday

GHS VB 1, Navajo Prep 3

Sept. 14, Thursday

GHS BS 0, Los Lunas 10

GHS GS 0, Los Lunas 10

MHS BS 1, Valencia 6

MHS VB 3, Wingate 0

WHS VB 0, MHS 3

Sept. 15, Friday

Gallup FB 22, Shiprock 26

Miyamura FB 44, SF Capital 14

RCHS VB 3, Red Valley 1

Sept. 16, Saturday

Four Corners CC Meet

Gallup girls were ninth with 221 points as senior Jessica Ramirez finished fifth in 18:59.67, Celine Nez was 52nd in 22:28.21, Katelyn Thompson was 53rd in 22:31.53, Cearra Williams was 65th in 23:37.15, Hunter Livingston was 66th in 23:41.75 and Vanessa Gorman was 69th in 23:47.04.

Gallup boys were seventh with 178 points. Junior Demitri Begay was 18th in 17:18.48, senior Shawn McCraith was 31st in 17:58.63, senior Ilijah Lester was 41st in 18:23.88, senior Brandon James was 48th in 18:38.21, Thomas Eriacho was 49th in 18:39.34, Wacey Begay was 53rd in 18:53.16, and Lawrence Kinsel was 64th in 19:36.55.

Wingate ‘Bun Buster’ CC Meet

The Wingate Bears placed third (Girls) and fourth (Boys) at their own Cross Country Meet, as Latisha Lopez won the girls’ title with a time of 24:18.22, followed by teammates Octavia Long (14th, 27:51.59), Dellena Payton (15th, 28:32.19), Erica Yazzie (16th, 28:49.71), Rose Nez (24th, 29:51.19), Nezbah Young (29th, 30:56.89) and Marcella Kee (30th, 31:06.51).

The boys were led by Kyren McCray in 10th with a time of 21:49.6, followed by Trevor Martin (17th, 22:24.9), Miles Whitehair (20th, 22:57.74), Trent Kee (21st, 22:59.53), Reshawn Begay (27th, 23: 37.34), Shawne King (28th, 23:43.1), and Colin Tracy (33rd, (24:57.91).

Laguna Acoma Invitational CC

The Rehoboth girls finished fourth with 106 points and the boys were seventh with 149 points.

Ambria Hubbard was the top girl runner for Rehoboth in 20th place in 29:55.92, followed by Rachel Martin in 28th at 32:10.12, Josie Ippel in 29th at 32:25.05, Emerald Toddy in 30th at 33:16.64, and Wylencia Weaver in 32nd at 33:31.86.

Senior Devin  Toddy was 9th in 21:12.61, Vinell Mariano was 17th in 22:00.97, Joseph Niiha was 38th in 25:28.21, Kevin Henry was 46th in 27:26.74 and Cody Henry was 47th in 27:43.74.

GHS BS 0, Capital 10

RCHS BS 2, Kirtland 1

RCHS GS 0, Kirtland 3

RCHS VB 0, Ramah 3

RCHS VB 3, Rock Point 2

Sept. 19, Tuesday

GHS BS 0, Farmington 10

GHS GS 0, Farmington 11

MHS BS 1, Bloomfield 2

MHS GS 1, Bloomfield 6

MHS VB 0, Rio Rancho 3

RCHS BS 2, Tierra Encantado 1